• English flag

Poul Nyrup Rasmussen modtager Peter Sabroe Klubbens hæderspris

Den 13. november modtager Poul Nyrup Rasmussen Peter Sabroe Klubbens hæderspris for sit arbejde for at fremme forholdene for psykisk sårbare og hjælpe børn og unge via rådgivningsinitiativet headspace. Prisen gives til personer og organisationer, der arbejder ud fra Peter Sabroes værdisæt.
14. november 2018, 16:30
 

Den sociale harme.

Det var en kæmpe drivkraft, da Peter Sabroe for over 100 år siden via sine skriverier og sit politiske virke gik hovedkulds ind i kampen for at fremme de udsattes, de fattiges, de ældres og børn og unges forhold. For der måtte gøres noget.

Det var også det, der gjorde, at Poul Nyrup Rasmussen i 2009, da han returnerede fra Bruxelles, etablerede Det Sociale Netværk. For der måtte gøres noget.

Der var brug for at gøre psykisk sårbarhed til en folkesag, og Poul Nyrup havde brug for med alt tydelighed i stemmen at tale psykisk sårbares sag. Noget der har ligget ham på sinde i hele hans politiske virke både som statsminister og i Europa-Parlamentet.

Senere i 2013 etablerede han headspace, så de tusindvis af unge, der ikke passede ind i samfundets kasser og savnede hjælp til deres psykiske og sociale problemer, havde nogen at tale med. Og det er derfor, at Poul Nyrup Rasmussen den 13. november 2018 modtog Peter Sabroe Klubbens hæderspris.

”Poul Nyrup Rasmussen får Peter Sabroe Klubbens hæderspris, fordi han gennem sit arbejde i Foreningen Det Sociale Netværk som formand og protektor har talt med en klar stemme, der har skabt bedre muligheder for psykisk sårbare og pårørende i Danmark,”, fortalte formand for Peter Sabroe Klubben, Benny Haugshøj i lokalerne på Dansk Metal.

Stolt og beæret

Herefter holdt hovedpersonen selv en tale, hvor han blandt andet berettede om sit personlige engagement i headspace og om, hvorfor det er så vigtigt at give børn og unge nogen at tale med.

Det var også en stolt Poul Nyrup Rasmussen, der til trods at han normalt ikke er meget for hæder og ordener alligevel stod med en vis portion ærefrygt ved at modtage prisen opkaldt efter de fattiges stemme og værn mod elendighed, Peter Sabroe.
 
”Det er en stor ære at modtage denne pris. For mig står Peter Sabroe som én af arbejderbevægelsens store foregangsmænd. Han var en frontkæmper for de fattigste og mest udsatte mennesker herhjemme,” sagde Poul Nyrup Rasmussen og fortsatte:
”Han formåede at trække mennesker på kanten af samfundet direkte ind på borgerskabets blankpolerede borde i Folketinget, så de ikke kunne vende det blinde øje til de kummerlige forhold, som samfundets svageste levede under.”
Dermed kunne Poul Nyrup træde ind i rækken af tidligere modtagere af Peter Sabroes Klubbens hæderspris, der blandt andre tæller Anker Jørgensen, Mette Frederiksen og journalist Jørgen Dragsdahl.
Poul Nyrup Rasmussen valgte med det samme at donere de 10.000, som fulgte med prisen, til Det Sociale Netværk/headspace Danmark, for der er stadig et stort behov for at støtte arbejdet for at hjælpe de unge, som han sagde.

www.psykisksaarbar.dk bruger cookies

Cookies er nødvendige for at få hjemmesiden til at fungere og giver info om, hvordan du bruger vores hjemmeside, så vi kan forbedre den både for dig og for andre. www.psykisksaarbar.dk bruger primært cookies til trafikmåling, login og optimering af sidens indhold. Hvis du klikker videre på siden, accepterer du vores brug af cookies. Læs mere om cookies på www.psykisksaarbar.dk her --